fredag 15 juni 2007

Nu har vi snackat ut

Killarna och jag (och hunden) satte oss ner efter frukosten och pratade. Hur ville vi att sommaren skulle bli? Vad hade vi för förväntningar på varandra? Vad kunde var och en göra för att förbättra atmosfären här hemma? Det kom en hel del bra svar och alla var överrens om att göra sitt yttersta för att vi skulle få en bra sommar.


 


Senior måste bli bättre på att hjälpa till var en av de saker vi (och han) kom fram till. Alltså skulle han måla staketet idag... schysst! Tyvärr kom vi inte åt färgen och när morfar kom hade han glömt penslarna... så det blev inget av det... just nu... Vi gör ett nytt försök ikväll när det är svalare.


 


Jag kan verkligen rekommendera ett "familje-snack" då och då. Man rensar luften utan att vara förbannad och kommer eventuellt fram till något bra tillsammans. Det behövs!


 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Jag blir så glad av ett litet fotavtryck: