lördag 14 april 2007

Dåligt med kommentarer numera

Sen Expressen katastrofala web-side-fixning verkar många ha flytt: men någon annat som hänt är att det är dåligt med kommentarande.


 


Jag har varit runt nu på morgonen och kollat in en massa olika sidor, såna bloggar som förr haft mängder med besökare och kommentarer. De senaste dagarna har de inte fått någon kommentar. Vad beror det på? Har de blivit tråkiga att läsa? Har vi blivit sämre på att kommentera?


 


Nåt är det iaf. I forstättningen tänker jag skriva en kommentar varje gång jag besöker en ny sida. Gör det ni också!


 

10 kommentarer:

  1. Bloggar man för att få kommentarer..? Så känner i alla fall inte jag.

    För övrigt kan man läsa ett blogginlägg med behållning, utan att kommentera. Jag menar; ofta finns det inte så mycket att tillägga. Och då skriver i alla fall inte jag en helt meningslös kommentar, bara för sakens skull.

    Däremot kan jag reta mig på vissa, som jag har gett massor av kommentarer med stöd och pepp och goda råd, för att jag verkligen har engagerat mig i deras situation. Jag har till och med tagit reda på saker åt dom, letat i lagtexter, frågat mina vänner som är utbildade inom området o.s.v.. Men man får aldrig en kommentar på kommentaren. Man vet inte om de ens har läst det man har skrivit. Och då tröttnar man ju...

    Men nu fick du en kommentar, i alla fall! :)

    SvaraRadera
  2. Efter-regn kommer sol14 april 2007 kl. 11:43

    Jag kan sakna dem med, men är så glad över att någon läser i alla fall! Tror delvis det beror på.. VÅREN! Vi har inte samma tid att klicka runt och skriva, men du, jag läser och jag uppskattar din många många andras bloggar! Du är nog på gränsen till curlingförälder..hihi, men så länge ni samarbetar, du får ju tjänster tillbaka så är allt bra ju! Ingen kritik men nog är du lite curlad av DINA föräldrar ännu? Inget fel i det om man har en nära relation och hjälper tillbaka! Jag hade aldrig nån förälder som passade barnen. det är heller inget kul... pussa vovven på nosen! kram klarakajsa

    SvaraRadera
  3. Mkt trevligare att lämna ett litet spår efetr sig! ;)
    Nu ska jag faktiskt ta en luten paus från plugget o njuta av en kopp kaffe en liten stund... :)

    SvaraRadera
  4. ...bloggare har lämnat sidan och bloggar på andra ställen. Antalet som besöker de olika bloggarna har dessutom minskat drastiskt. Jag tor att folk är ganska trötta på expressen sedan sidan krånglade så mycket!
    Ha en bra lördagskväll!

    SvaraRadera
  5. Jag bloggar egentligen bara för min egen skull.Inbillar mig inte ens, att få kommentarer. Jag läser ett 10-tal bloggar varje dag...och det blir bara mer och mer sällsynt, att jag kommenterar.
    Bloggandet är för mig Lärdom...om hur människor Lever och tänker...vill helst inte ens lägga mig i det!
    Precis så...förväntar jag mig också av de som läser min blogg!
    (som inte är på Expressen)
    Det här är väl ingen kontaktsajt...EGENTLIGEN?

    SvaraRadera
  6. Utan kommentaren är ju bloggen ganska meningslös. Jag följde din valstrid - kul nöje och jag berömde din partiledare lite då och då. Men nu måste ni rycka upp er ordentligt annars kommer Mona.

    SvaraRadera
  7. att det finns så många olika sidor av detta. Kommentarer är av godo på det sätt att man får fler människors synvinkel eller tips på en fråga eller ett ämne. Av ondo blir det om någon skriver något elakt, enbart för att såra. Men det händer tack o lov inte särskilt ofta. Jag tycker det är skoj att få kommentarer och det tror jag faktisk de flesta tycker. Eller ?

    SvaraRadera
  8. En flygvärdinnas betraktelser15 april 2007 kl. 00:55

    Jag erkänner, jag älskar att få men är dålig på att skriva kommentarer! Läser också flera bloggar om dan när jag är hemma, kollar in och ser efter att mina favoriter "har det bra" och är tillfreds. Men du har rätt, man borde lämna sitt signum.
    Ibland är det bara svårt, om nån skriver tex "sov länge idag, eller lagade köttbullar, så känns det lite tillgjort med "vad skönt, eller jag gillar också köttbullar". Men jag ska skärpa mig!:) Kram Anette

    SvaraRadera
  9. Det har blivit svårt att lämna kommentarer. Det funkar ju inte alls att lämna kommentarer ibland! Expressen, kolla upp detta och fixa till!

    SvaraRadera
  10. ...det mest konkreta beviset för att man åtminstone har läsare.

    Själv sticker jag ut hakan ofta väldigt väldigt långt just för att min blogg skulle bli omtalad "läs den där Pemers blogg, han är knappt klok i huvudet". Och ändå är det jättesällan jag får kommentarer annat än av nära vänner.

    SvaraRadera

Jag blir så glad av ett litet fotavtryck: